پرده هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

پرده هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

پرده هوا یا درب هوا دستگاهی است که مانع از ورود هوا یا آلاینده ها از یک منطقه به یک منطقه‌ی دیگر می شود. این پرده هوا به عنوان یک مانع نامرئی عمل می کنند که دیگر جریان هوا از طریق آن امکان پذیر نیست. نمونه‌هایی از پرده هوا که امروزه مشاهده می‌کنیم عموماً به‌ صورت یک فن هستند که بالای درب ورودی به یک ساختمان قرار گرفته و به سمت باد می‌وزند حرکت میکنند. پرده هوا همچنین می تواند بین ورودی دو فضا با دماهای مختلف قرار بگیرد. یک پرده هوا، در ساده ترین کاربرد آن، نوعی مانع از جنس هوا است که از ورود و یا خروج هوای داخلِ یک فضای بسته جلوگیری می‌کند. این امر باعث می شود نفوذ حشرات و جابجایی هوا به فضای داخلی هم کاهش پیدا کند. در حالت کلی هنگامی که درب باز می شود هوای متعادل از داخل به بیرون می رود که با وجود پرده هوا، به آن برخورد کرده و به داخل باز می گردد.

پرده هوا در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

پرده هوا را پشت هر درب و ورودی‌ای می‌توانید نصب کنید. پرده هوا در واقع عمل محافظت در مقابل محیط خارجی، بهبود شرایط کار و صرفه جویی در انرژی را فراهم می کند. آن‌ها همچنین به ارتقاء و نگهداری بهتر حرارت هوای داخلی، هم در محیط‌ های گرم و هم در محیط‌های سرد کمک می کنند. پرده های هوا در مکان‌هایی که برای اهداف عملیاتی، از جمله بارگیری اسکله ها و ورودی های وسایل نقلیه که درها همیشه باید باز بمانند کاربرد فراوانی دارند. استفاده از پرده هوا در ساختمان‌های تجاری و کسب و کارهای خرده‌فروشی می‌تواند منجر به افزایش ورود شود. چراکه مشتریان با دیدن محیط بدون درب فیزیکی ترغیب به ورود می‌شوند. در واقع پرده هوا با ارائه ی یک مانع هوایی دسترسی بدون مانع را برای عابر پیاده را فراهم می‌کند.

آیا پرده هوا کارآیی لازم را دارد؟!

به‌ صورت خلاصه بگوییم: کاملاً!

تمام مطالعات و آزمایش ها ثابت کرده اند که استفاده پرده هوا کاملاً موثر است. همانطور که پیش‌ تر بیان شد، پرده هوا مانع از ورود جریان هوا به داخل محیط و همینطور مانع از خروج هوای داخل محیط به بیرون می‌شود. بنابراین هنگامی که یک پرده هوا کارآمد به خوبی نصب می شود، انرژی زیادی را ذخیره کرده و در عین حال هوای مناطق ورودی حفظ می شود. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی انجام داده که به وضوح کارایی پرده هوا را نشان می دهد. سطح نمودار بعدی به دو قسمت تقسیم شده است: در قسمت سمت چپ یک سیستم گرمایش روی دیوار در نظر گرفته شده و آن را محیط داخلی (برای مثال داخل فروشگاه) در نظر می‌گیریم. در قسمت سمت راست سیستم سرمایشی وجود دارد تا هوا را سرد کند و آن را محیط خارجی (برای مثال بیرون از فروشگاه) در نظر می‌گیریم.

طبق قوانین فیزیک، همانطور که می‌دانید، هوای گرم که سبک‌تر است در قسمت چپ تصویر به سمت بالا حرکت کرده و از سمت بالا خارج می‌شود. از سوی دیگر، هوای سرد که سنگین‌تر است، از کف زمین وارد محیط داخلی می شود. دلیل این امر آن است که هوا تمایل به برابر کردن دما و فشار دارد و از آنجایی که از گرمای داخلی محافظت نمی شود، هوا مخلوط شده و نتیجتاً نمی‌توانیم دو منطقه حرارتی جداگانه را ببینیم. در این وضعیت ما مقدار زیادی انرژی را از بین می بریم و تاسیسات گرمایی قادر به حفظ محیط داخلی نخواهند بود.

در حالت دیگر آزمایش، یک پرده هوا روی درب نصب شده است که منطقه گرم و سرد را به دو ناحيه حرارتی تقسيم مي کند. پرده هوا منابع از ورود و یا خروج هوا شده و همانطور که می‌بینید محیط داخلی را در سمت چپ تصویر در دمای گرم راحت نگه می دارد و از نفوذ هوای سرد از خارج جلوگیری می کند. در این وضعیت دوم، پرده هوا حدود ۸۰ درصد از گرمای ایجاد شده توسط بخاری را ذخیره می کند. توجه به این نکته ضروری است که با طراحی ضعیف پرده های هوا، با قدرت کم یا با نصب اشتباه آن‌ها، بخشی یا حتی تمام مزایا خود را از دست می دهند و حتی ممکن است به از دست رفتن انرژی دامن بزنند.

خرید کدام برند پرده هوا توصیه می شود ؟

فروشگاه مبنافن نمایندگی برند های ایرجت و میتسویی در شهر کرج از استان البرز است. فروشگاه مبنافن همواره تلاش کرده تا بهترین محصولات و خدمات را برای مشتریان خود به ارمغان آورد از این رو ما دو برند ایرجت و میتوسیی را برای خرید پرده هوا به شما توصیه می کنیم. تمامی مشخصات این محصولات در سایت هست همچنین شما می توانید این محصولات را با تخفیف ویژه نمایندگی از وب سایت ما خریداری نمایید

سروش ترابی