7 ویژگی هواکش خانگی که باید هنگام خرید بدانید

هواکش خانگی اتولوکس تصویر از پروانه

7 ویژگی هواکش خانگی که باید هنگام خرید بدانید

در هنگام خرید هواکش های خانگی با لیست گسترده ای از گزینه ها مواجه هستید ؛ شرکت هایی همچون : دمنده ، زیلابگ، ورتیس ، بهداد ، پارس خزر و … از شرکت هایی هستند  که در صنایع تهویه ی خانگی و صنعتی بسیار خوش درخشیده اند . مبنافن به عنوان بزرگ ترین و گسترده ترین فروشگاه تجهیزات هواکش های خانگی و صنعتی  و به عنوان  نمایندگی رسمی شرکت های از قبیله  دمنده ، زیلابگ ، بهداد ، ورتیس  آماده  ارائه  مشاوره های فنی در خرید این گونه از تجهیزات است .

در این مقاله قصد داریم که  با معرفی چند نمونه از کالاهای پر فروش هواکش خانگی و بررسی تخصصی ،از مهم ترین ویژگی های هواکش خانگی لیستی تهیه نماییم به نام 7  ویژگی هواکش خانگی که باید به  هنگام خرید بدانید. (مبنافن نمایندگی دمنده در کرج)

مقاله 7 ویژگی هواکش خانگی که باید هنگام خرید بدانید

نکته‌ی اول : محل نصب هواکش را  قبل از خرید تعیین نمایید.

چناچه قصد دارید هواکش را بر روی پنجره نصب نمایید و یا جایگاهی برای هواکش  قبلا در نظر گرفته شده است ابعاد آن را با متر اندازه گیری کرده و در هنگام خرید به عنوان یک فاکتور مهم مد نظر قرار دهید .عموماّ  ابعاد هواکش های خانگی با عدد بعد از نوع مدل کالا شناخته میشود؛ برای مثال برای هواکش 15 سانت در 15 سانت یا به عبارتی دیگر هواکش 10 لوله داریم:  VBX-10 S2S و یا VPH-10 S2S  که عدد قرمز رنگ همان سایز کالا است. که در دو سری کالای VBX , VPH از شرکت دمنده برای شما مثال آورده شده است . 

نکته ی دوم : حجم اتاق و میزان هوادهی مناسب کار خود را محاسبه نمایید.

برای محاسبه ی حجم اتاق ابتدا طول، عرض و ارتفاع اتاق را با متر اندازه گیری نمایید؛ سپس سه عدد به دست آمده را در هم ضرب نموده و مقدار حاصل را که همان حجم اتاق بر حسب متر مکعب است را بدست  آورید؛ با اعلام این عدد به تیم متخصص مبنافن، همکاران ما در بخش فروشگاه بهترین گزینه را به همراه مستندات به شما عزیزان معرفی و ارسال خواهند کرد.

همچنین شما میتواند با تقسیم عدد حاصله (متر مکعب اتاق ) بر میزان دفعات خروجی هوا بر اساس کار خود مقدار هوادهی را محاسبه نمایید. در لیست زیر تعداد دفعات خروجی هوا بر حسب بار در ساعت برای مشاغل مختلف آمده است .

سالن غذاخوری هتل: 5 تا 15 بار  —— آرایشگاه زنانه و مردانه: 6 تا 10 بار
آشپزخانه: 15 تا 60 بار ———– سالن کنفرانس: 8 تا 15 بار
سرویسهای بهداشتی عمومی: 20 تا 80 بار ——- اتاق کامپیوتر: 15 تا 20 بار
غذاخوری: 12 تا 15 بار——————— اتاق کار: 4 بار
فروشگاه بزرگ: 5 تا 8 بار ————— استخر عمومی: 20 تا 30 بار
فروشگاه کفش و لباس: 6 تا 8 بار———————- انبار: 2 بار
کارخانه با ماشین آلات غیر آلاینده: 4 تا 8 بار —- ایستگاه آتش نشانی: 4 تا 10 بار
کلاس مدرسه: 2 تا 8 بار ——– خشکشویی: 10 تا 25 بار
کلینیک پزشکی: 2 تا 4 بار———— داروخانه: ۶ تا 10 بار
مرغداری: 5 تا 10 بار ————- رستوران: 8 تا 12 بار
دفاتر پست:4 تا 10 بار —————– مرکز پلیس:4 تا 10 بار
مساجد: 8 تا 15 بار ———————– سالن ورزشی: 20 تا 30 بار
موزه: 12 تا 15 بار ———————- سالن انتظار عمومی: 2 بار
موتور خانه: 15 تا 20 بار ————————-سالن تاتر و سینما: 8 تا 15 بار
نانوایی و سالن پخت قنادی: 20 تا 40 ————- سالن تولید: 10 تا 50 بار
بانک: 4 تا 10 بار —————- پست برق: 4 تا 10 بار
کتابخانه عمومی: 4 بار ——————- چایخانه:12 تا 15 بار
کارگاه ماشین ابزار: 5 تا 20 بار ——————- جواهر فروشی: 4 تا 6 بار
کارخانه کاغذ سازی: 15 تا 25 بار —–کارخانه تولید منسوجات 4 تا 15 بار
نجاری: 5 تا 15 بار —————– سالن ریخته گری: 15 تا 40 بار

نکته ی سوم : آیا به هواکش دائم کار نیاز داریم ؟ 

عموماّ هواکش های خانگی به صورت دائم کار تولید نمی‌شوند و فقط میتوانند برای 2 الی 3 ساعت به صورت پیوسته کار کنند  و بعد از آن به دلیل گرم شدن موتور احتمال اینکه بدنه‌ی هواکش آب و یا  سیم پیچ دچار آسیب شود  افزایش میابد.

از  این رو به شما توصیه میکنیم در صورتی که قصد تهیه ی هواکش برای مصارف غیر خانگی را دارید از هواکش‌های صنعتی دائم کار استفاده نمایید و در غیر این صورت توصیه میشود برای هواکش های خانگی از کلید های زمان دار استفاده نمایید تا بعد از مدت زمان مشخصی هواکش به طور خودکار خاموش و یا روشن شود .

نکته ی چهارم : میزان صدای هواکش تا چه قدر حائز اهمیت است  ؟

میزان صدای هواکش تا حدودی به میزان حساسیت هر شخص بستگی دارد؛ از این رو ممکن است یک هواکش از نظر شما  کم صدا و از نظر شخصی دیگر پر  سر و صدا  باشد . از این رو معیار جهانی dba  دسی بل معرفی گردید تا اصول کلی برای بیان میزان صدای یک کالا باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این معیار و توضیحی مختصر در خصوص محاسبات آن بپردازیم.

dBA  چیست ؟

دسی‌بل، (به انگلیسی: Decibel)، یک واحد لگاریتمی برای بیان نسبت یک کمیت فیزیکی (معمولاً توان یا شدت) به یک مقدار مرجع مشخص است. مقدار دسی‌بل یک کمیت، ۱۰ برابر لگاریتم در پایه ۱۰، نسبت مقدار واقعی آن به مقدار مرجع است. از آنجا که دسی‌بل نسبت دو کمیت فیزیکی با یکای یکسان است، بی‌ بعد است. یک دسی‌بل، یک دهم یک بِل است ولی بِل به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از دسی‌بل استفاده می‌شود.

دسی‌بل معمولاً به عنوان یکای تراز فشار صدا شناخته می‌شود، ولی علاوه بر تراز صدا، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌ های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک، بهرهٔ تقویت‌کننده‌ها، افت سیگنال‌ها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسی‌بل بیان می‌شوند. (منبع ویکی پدیا)

حال که با مفهوم دسی بل آشنا شدید مهمترین دلایل اختلاف صدای هواکش ها را با هم طبقه بندی و دسته بندی می نماییم.

صدای هواکش خود را مدیریت کنید

یکی از مهمترین مواردیی که در صدای کالا بسیار تاثیر دارد موتور دستگاه است که هر چه قدر بزرگتر و پر دور تر باشد دستگاه مکش بیشتری دارد اما صدای آن نیز افزایش می باید. از این رو بسیاری تصمیم میگیرند  که ابعاد هواکش خود را بزرگتر انتخاب نمایند تا جا به جای هوای بیشتری داشته باشند ولی از موتور کوچکتر و بی سرو صدا تری استفاده نمایند که ما نیز همین پیشنهاد را به شما عزیزان  در انتخاب هواکش می نمایم تا علاوه بر اینکه مکش بهتری داشته باشید   فن کم صدا تری را انتخاب نمایید. یکی دیگه از مهمترین عوامل در صدای هواکش ها نحوه و چگونگی نصب هواکش است. برای مثال نصب هواکش با میخ و یا پیچ و محل نصب بر روی دیوار ، کانال و یا شیشه  تاثیر گذار است. دمپر دار بودن و یا نحوه اتصال  هواکش به کانال نیز از دیگر موارد است. از این رو عده ای با قرار دادن دیمر و یا سیستم های کنترلی   دور فن خود را کنترل می نمایند و صدای کالا را به حداقل می رسانند.

نکته ی پنجم : زیبایی و تناسب هواکش با فضای شما

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه مشتریان ما است رنگ و جنس هواکش است. عده زیادی هستند که به تناسب رنگ هواکش با محل نصب آن اهمیت می دهند برای مثال هواکش های سری  فلزی vma  را برای …..فروشگاه ها اتاق های کوچک و متوسط مانند اتاق انتظار اتاق سیگار دفاتر و ادارات مورد استفاده قرار میگیرد رنگ این هواکش هابه دلیل اینکه طوسی و ابی است کم تر کثیف شده و با محیط های این چنینی سازگاری بیشتری دارد همیچین قابل ذکر است که از هواکش های سری VBXو VPH و اتولوکس و هایلوکس های دمپردار و هواکش های خانگی سری بهداد عموما با رنگ سفید و شیری در بازار عرضه میشود و برای سرویس های بهداشتی ، دستشویی ، نصب میگردند .

نکته ی ششم : سیستم تهویه را با گارانتی معتبر خریداری نمایید 

نکته ی بسیار مهمی که در انتخاب و خرید هواکش اهمیت دارد شرکت تولید کننده و گارانتی  همراه کالا است . همچنین توجه نمایید که  شرکت تولید کننده ،خدمات پس از فروش خوبی نیز داشته باشد از این رو مبنافن به عنوان نمایندگی رسمی شرکت دمنده ، انرژی  و زیلابگ  همراه با کالای ، ارسالی برگه ضمانت نامه خرید را نیز ارسال  می کند . شرکت های همچون دمنده ، زیلابگ و انرژی با بیش از هزاران شعبه فروشگاهی و خدماتی در سراسر ایران آماده ارائه مشاوره  و راهنمای فنی  در این حوزه به  شما هستند. تمامی برگه های گارانتی صادر شده معتبر بوده و در همه دفاتر نمایندگی ها قابل پذیرش است و می توانید از خدمات پس از فروش و گارانتی بهرمند شوید.

نکته ی هفتم : سیستم تهویه ای کم مصرف  و بهینه 

تمامی کالا ها دارای برچسب ستاره دار انرژی هستند که نشان گر این است که . کالا توسط  موسسه Home Ventilating یا Air Movement and Control Association  تایید شده اند. این استانداردها به منظور وسایل روشنایی خانگی نیز بکار می روند. هواکش های تهویه ای که برچسب ستاره دار انرژی را دارند حدودا ۶۰ درصد مصرف انرژی کمتری در مقایسه با  سایر هواکش های استاندارد دارند.

مبینا سلیمی